16 Şubat 2018 Cuma

16. izmir oyku gunleri ...[ 1. Gün 2. Oturum]
25 Şubat 2018 itibariyle...

İkinci oturumla devam edelim, Müge Iplikci ile devam edecegiz... Cok sempatik ve sicak kanli bir yazarmis, ilk defa temas ettim kendisiyle ve aceleci ayri zamanda, neyse... :)

Cemil Kavukcu malum onur konuguydu bu yil.. Ha keza bildiriler de bu yazarimiz/ oykucumuz temelli olmasi kadar verimli ve nitelikli olmasi beklenirdi, oyle de oldu..

"Hic sevmem "der cemil kavukcu, " ismarlama öyküyle isim olmaz." öyküyü nasil yazdigini anlatirken, alintilanir tabi ki moderetor Hidayet Karakus tarafindan... Ne guzel ve yapici bir cümle.

Müge Hanim diyor ki : " Aradiginiz anlamın altinda kaliyoruz, edebiyatin anlamıni aramakla ömür gecer mi?
Evet değer, hemde cok..."

"Hepimiz birer Don Kisot'uz."

devam eder muge hanim,, " kan bagim yok; ama o benim akrabam, o kişi Cemil Kavukcu'dur."

"Kuslarin bir kaderidir uçmak ya da kadersizligi, özgürlük de bu degil midir?.."
(cok sicak ve sempati kokan alkislar gelir.)☺ devam eder... " Civit mavisidir o adam, o adam odaya girince oda mavidir." 👋

"Abi, isligiyla yapan gözlerindeki nehrin denizlere yansimasi, evet."

Ahmet Buke' ye övgüler sunar...[davet eder kendisini arayarak çünkü] ( ki konusurum ve görürüm diye 4 kitabini getirmistim, imzalar diye... Maalesef gelmedi..)

"Birilerin daha iyi olmasi için cok uzaklara giderlerdi... Cemil Kavukcu'nun öykülerinde erkekler gelmek icin giderlerdi.." der iplikci.

Soru sorar bize Müge Hanim daha sonra, serttir o bu kez...

"Bi seylerin iyi olmasi için uzaklara mi gitmek gerekir?"

"Acik denizde giderken gemiyi tekrar insa etmek... " (Kavukcu öyküsüne gonderme yapar.) [Güler, guleriz, kitabi elimdedir.]


'deniz denize dayanabilenlerin isidir.' kitaptaki "Balik" adli öyküsünü anlatir yazar...( Gülüşmeler, heyecanlanir çünkü) 😅😀 [artarak kahkahalari döner]

Devam eder... "Kaderinizin tutsağı iseniz, kacis yoktur."

Rihtimda haraket edememe.. Caresizlik ve kötü bir kader. Gemicilerin dokusuna etkiler, der. ( burada hep babasi denizci olan bir kiz arkadas hayal etmisimdir yillardir, o gelir aklima sahil kenarinda..)

Ancak Cemil Kavukcu pradigmasinda ise baligi da denize birakiyorlar. Ogretiyi de unutmayarak hafizanin gücü, hatirlarsak rotasina gidebiliriz., o mesajı aldim öyküde diyerek gülümser.

Müge Hanim , Cemil Kavukcu'ya donerek sorar : "Ama neden erkek karakterler? Anlatisi kadin (alkislar👋👋) [ tatli bir gönderme, not ilerde lazim olacak bu gonderme aklinizda bulunsun, 😉)
Devam eder... "Çünkü giderken hep birlikte gidecegiz, bulursak kadin/ erkek olarak bulacagiz.. Hedef de rota da belli. ( Alkislar👍👋)

Böyle bitirir Müge İplikci konusmasini, cok cok da teşekkür ederim ben kendi adima, cok hos bir konusmaydi, cesur ve pozitif. En yakin zamanda sizinle temas etmek dileklerimle, bilginiz ve neseniz bol olsun.✈🎈

Jale Özata ile devam ederiz...

Mutlu pazarlar

Not : Bugün Sabahattin Ali'nin dogum günü... Iyi ki yazdin ve bizler de yasiyoruz bu dünyayı kafalarimizin içinde..🎈


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Rehearsal

 Farklı dizi sevenlere...